MSZP: ne legyen két hatalmi centrum a pártban
Gyurcsány Ferenc szerint nem válhat ketté a miniszterelnöki és az MSZP elnöki pozíció - mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője a párt országos elnöksége ülésének szünetében újságíróknak.
Gyurcsány Ferenc szerint nem válhat ketté a miniszterelnöki és az MSZP elnöki pozíció - mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője a párt országos elnöksége ülésének szünetében újságíróknak.
Gyurcsány Ferenc a szombati MSZP-elnökségi ülésen felajánlotta lemondását a pártelnöki posztról, kormányfőnek maga helyett Gráf József agrárminisztert javasolta. Lapunk úgy értesült, hogy az elnökségi ülésen csupán egy-két elnökségi tag marasztalta a pártelnököt. Kiszivárgott hírek szerint az MSZP elnöksége hajlik Gráf kormányfővé jelölésére, a pártelnökség kérdéséről vita folyik. Az agrárminiszter, aki nem vesz részt az elnökség ülésén, meglepődve értesült állítólagos jelöléséről, és egy héttel ezelőtti nyilatkozatára utalt, amely szerint nem vállalná el e tisztséget.
Suchman Tamás, az MSZP egyik vezető véleményformálója, választmányi tag a hvg.hu tudósítójának megerősítette: társaival együtt lépésekre készül az általa egyébként nagyra becsült Gyurcsány Ferenc pártelnök lemondatására. Továbbra sem tekinti alternatívának az előrehozott választásokat. Szerinte sikerre vezetnének a liberálisokkal folytatott tárgyalások egy új kormányfő kijelöléséről, ha ezt új, kötetlenebb formában rendeznék. Javasolni fogja Szekeres Imre kinevezését az MSZP tárgyalóküldöttségének élére.
Suchman Tamás szerint az MSZP-nek új elnököt kell választania, Gyurcsány Ferencnek pedig ki kell vonulnia a politikai folyamatokból. Péntek este állítólag több szocialista képviselő jelezte: támogatja Suchman indítványát, megelégelték Gyurcsány taktikázását.
Zárt ajtók mögött, Sólyom László köztársasági elnök jelenlétében tárgyalt pénteken az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) rendkívüli ülésen a miniszterelnök bíróságokat bíráló kijelentéseiről.
Már csütörtökön tárgyalhat az MSZP és az SZDSZ egy új, eddig meg nem nevezett miniszterelnök-jelöltről - közölték szocialista források.
Gyurcsány nélkül, szakértői kormány esetén tárgyalna a Fidesz a szocialistákkal - legalábbis egykor ezt mondta. A helyzet azóta nagyot változott, a Fidesz számára egyedül csak az előrehozott választás fogadható el. Milyen stratégiát várhatunk most a fiatal demokratáktól? Elképzelhető-e, hogy túlfeszítik a húrt? Egyelőre inkább úgy látszik, semmi okuk együttműködni, aratásra készülnek.
A minden (1990 óta megválasztott) elődjénél népszerűtlenebb miniszterelnök rendhagyó kármentő akcióba fogott, amikor pártja szombati kongresszusán váratlanul bejelentette visszalépését.
Rendkívüli ülésen tárgyal az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) az MSZP-kongresszuson elhangzott miniszterelnöki kijelentésekről pénteken.
Az MSZP minél gyorsabban megállapodna a miniszterelnök-jelöltről - mondta Simon Gábor, az MSZP országos választmányának elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.
Miután Gyurcsány Ferenc váratlanul nyilvánosságra hozta az általa preferált kormányfőjelöltek névsorát, a szabaddemokraták kiszivárogtatták, hogy semmiképpen nem támogatják Vértes Andrást, lényegében Glatz Ferencet sem. Surányit fenntartás nélkül elfogadnák, ő azonban – érezvén a döntés súlyát – még habozik. Az előrehozott választások lehetősége egyre közelebb kerül, annál is inkább, mert Gyurcsánynak már az MSZP frakciójával is egyeztetnie kell a jelöléseket, kezét megkötötték, pozíciója a párton belül is gyengülni látszik.
Gyurcsány Ferenc elmondta: arra törekedett az elmúlt években, hogy a kormány világos, egyértelmű magatartással tanújelét adja annak, hogy bízik a magyar rendőrségben. Biztos abban, a következő kormányok is ugyanezt fogják tenni, azért, mert ez az ország érdeke.
Az orosz Gazpromnak nem lenne ellenére, ha Gyurcsány Ferenc beszállna az egész Déli áramlat vezetésébe, ám erre a távozó magyar miniszterelnök részéről nem érkezett igény – írja a Népszabadság.
A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc tart a független igazságszolgáltatástól, ha már most a bíróságokat és az ügyészséget támadó nyilatkozatra ragadtatta magát - mondta Balsai István, az ellenzéki párt politikusa keddi sajtótájékoztatóján.
A kormányfő rekordmértékű népszerűtlenségének orvoslására szolgáló sokkterápiának nevezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök távozását a kormány éléről a La Libre Belgique című belga lap keddi számában.
Gyurcsány Ferenc politikailag már hónapok óta „élő halott” volt; egy új miniszterelnök színre lépésére, a lehetséges jelöltek többségét tekintve, javulásként lehetne tekinteni – állapította meg a piaci várakozásokat elemezve az Eurasia Group szakértője hétfőn.
Gyurcsány Ferenc váratlan lemondási nyilatkozata fokozott politikai bizonytalanságot teremt Magyarországon, amelynek gazdaságát egyre mélyülő recesszió sújtja, fizetőeszköze meggyengült és államkötvénypiaca nem működik - olvasható a The Wall Street Journal on-line kiadásában.
Medgyessy Péter szerint Gyurcsánynak már az őszödi beszéd után le kellett volna mondania. Ha jövőre tartják a választásokat, addig az új kormánynak legfeljebb rendcsinálásra lesz lehetősége, reformokra nem. Az előbbire Bokros a legalkalmasabb személy. Az előrehozott választás az optimális megoldás a jelenlegi helyzetben - fejti ki többek között a hvg.hu-nak adott interjúban.
Az egyre népszerűtlenebb Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondási szándéka ügyes politikai húzásnak bizonyulhat, annak ellenére, hogy az arról szóló bejelentés Magyarország egyre növekvő bizonytalansága közepette történt - írta hétfői elemzésében a Stratfor amerikai stratégiai kutatócsoport.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felkérte magát, hogy keressen új miniszterelnököt, új miniszterelnökhöz új kormányt, akiket majd ő felügyel, mint a leendő kormánypárt elnöke. Az új miniszterelnöknek és az új kormánynak ugyanis az MSZP-s többsége lesz a parlamentben, következésképpen az új miniszterelnök és kormánya csak azt teheti, amit az MSZP megszavaz, amely viszont azt szavazza meg, amit a párt elnöke jónak lát.